Метання м'яча.
Метання м'яча.
Техніка метання м'яча.  Метання м'яча на дальність

Подивіться на скульптури стародавніх греків, на фрески часів Римської імперії і навіть на наскальні малюнки первісних племен. Є схожість? Всі стародавні зображували воїнів або мисливців, що біжать з піднятим для кидка списом.


Зміст:
1.      Історія
2.      Навіщо вчитися метання?
3.      Легка атлетика: метання
4.      Основи метання
5.      Що необхідно враховувати при кидку
6.      Основи метання м'яча
7.      Розбіг перед кидком
8.      Як правильно відводити руку зі снарядом
9.      Схресний крок
10.  Кидок
11.  Типові помилки


Історія
У давнину жителі різних держав (скоріше навіть територій) постійно воювали один з одним. Одні оборонялися, інші, навпаки, завойовували нові території. До появи пороху всю зброю являло собою мечі, списи, списи і стріли. Перемагав сильних і моторних той, хто точніше влучав у ціль, той, хто міг правильно оцінити свої сили і вчасно піти від рукопашної сутички, метнувши спис або піку. Цей навик був прямою дорогою до виживання і перемоги. Саме тому в мирний час воїни не переставали тренуватися. Для того щоб оцінити свої вміння і порівняти їх з майстерністю інших воїнів, влаштовувалися змагання з метання списа і піки. Найчастіше це були змагання на дальність кидка і точність попадання в ціль. У сучасних умовах спортсмени освоюють метання м'яча в ціль, а не зброї. Переможець визначався суддями. А дальність кидка вимірювалася «ступень», адже метричної системи ще не було. Суддя відраховував відстань, на яку спортсмен метнув спис, своїми ступнями. Це була найточніша міра. І донині легкоатлети змагаються в метанні списа, диска, ядра. Всі ці види спорту відносяться до легкої атлетики, навіть незважаючи на значні габарити штовхальників ядра. На Олімпіадах розігрується не один комплект нагород у цьому виді спорту. Але для того щоб навчитися влучно і далеко метати, необхідно багато тренуватися. Перші навички ми отримуємо ще в школі, коли на уроках фізкультури освоюємо метання м'яча.

Навіщо вчитися метання?
Здавалося б, просте завдання: кинути м'яч якнайдалі, або потрапити в ціль, яка знаходиться на пристойній відстані. Але на практиці ми стикаємося з тим, що тільки навчання техніці метання м'яча дає нам результат. Без тренувань саме "просте", що може статися - це вивих плечового суглоба або розтягнення зв'язок гомілкостопу. Адже потрібно зрозуміти, як скоординувати рухи рук і ніг, щоб отримати гідний результат. Тому метання м'яча майже в ігровій формі допомагає нам краще зрозуміти своє тіло, навчитися ним керувати і, звичайно, зміцнити м'язи: рук, ніг, тулуба. Особливо важливо це вправа для дітей. У 9-10-річному віці дитина вже розуміє, що координація рухів - непросте завдання. У дорослому віці молоді люди можуть знову зіткнутися з метанням. Правда, цього разу вже гранати. Техніка метання м'яча підходить і для гранат. Різниця полягає лише в утриманні цих снарядів і в їх вазі. Звичайно, похвалитися таким рідкісним умінням, як метання списа, можуть не всі. Але вразити друзів і приятелів точним кидком м'яча в ціль і додати пару балів своєму авторитету не завадить нікому!

Легка атлетика: метання
Метання - це вправи легкоатлетів, що вимагають «вибухових» м'язових зусиль (короткочасне, але максимальне по напрузі). Мета будь-якого кидка - перемістити спортивний снаряд на максимально далеку від спортсмена відстань. Метання м'яча, а з нього все починається, допомагає розвинути силу, спритність і швидкість дій. Крім того, у людини з'являється розуміння оптимального співвідношення цих зусиль. Незважаючи на уявну простоту, метання - досить складна вправа. Викидаючи м'яч, необхідно оцінити швидкість і силу рук, співвіднести їх з розгоном і зрозуміти, в який момент потрібно, власне, «відпустити» м'яч, щоб і він полетів далеко, і спортсмен залишився стояти (а не впав, наприклад, або заступив за межу ). Все це дозволяє розвинути ще й аналітичні здібності: аналіз найбільш вигідного вихідного положення, стрімкості розбігу і розмаху, і нарешті, визначення точки докладання максимальних зусиль при кидку.
Розрізняють три види метання:
1. Метання малого м'яча, гранати, списа. Ці снаряди відрізняються легкістю. Їх кидають через голову після стрімкого розбігу.
2. Метання різних дисків (основна відмінна риса снаряда - вага). Диски перед кидком розганяють за рахунок обертання корпусу спортсмена.
3. Всілякі ядра. Ядро не "метають», а «штовхають». Ядро - самий важкий снаряд, тому перед тим як його штовхнути, спортсмену потрібно здійснити «стрибок» (буквально, підскочити і у вищій точці виштовхнути ядро від плеча).

Основи метання
Сучасна легка атлетика не розглядає метання снарядів у ціль. Метання малого м'яча на дальність - ось першочергова вправа. Кидок може виконуватися будь-яким способом: стоячи з-за голови, через голову з розбігу, викидання снаряда з розкручуванням його, штовхання від плеча. Спосіб метання вибирається залежно від снаряда (його розміру і ваги). Виходячи з вікових та фізіологічних характеристик спортсмена підбирається спортивний снаряд. На самому початку занять цим видом спорту не рекомендується застосовувати максимальну силу. М'язи і суглоби ще не підготовлені і «не знають» завдання, а це загрожує вивихами та розтягненнями. Навчання техніці метання м'яча починається все ж з кидків по цілі (влучність). Поступово завдання ускладнюється, і до влучності додається і дальність. Надалі при серйозному занятті метанням переходять до інших більш важким і складним снарядам.

Що необхідно враховувати при кидку
Отже, від чого залежить дальність польоту? Фахівці виділяють чотири умови, що визначають успішний кидок: швидкість вильоту снаряда, кут, висота точки, в якій снаряд відривається від спортсмена і опір повітря. Розберемося по порядку з кожним фактором. На початкову швидкість впливають зусилля, яке прикладає спортсмен в момент викидання. Далі, довжина шляху м'яча, який він проходить в руці легкоатлета. І нарешті, час, за який цей шлях в руці долається. Відповідно, чим довше шлях і менше час, тим більша швидкість викинутого снаряда. Метання м'яча з розбігу мається на увазі швидкість самого розбігу, поворот корпусу і стрибок метальника. Наприкінці розбігу метальник створює «обгін» снарядом спортсмена. Для метальників м'яча і списа - це останні кроки розгону, для дискоболів - обгін створюється під час повороту корпусу, а для штовхальників ядра важливі останні секунди стрибка. Час розбігу можна зменшити тільки за рахунок прискорення метальника. Тому навчання метання м'яча включає в себе і тренування з бігу з прискоренням. На останньому кроці розбігу спортсмен виштовхує снаряд не тільки вперед, але і вгору. При кидку м'яча важливим моментом виявляється кут польоту по відношенню до горизонту. Знання елементарної геометрії і законів тригонометрії дозволяють стверджувати, що максимальна дальність досягається при куті вильоту в 45 °. Практично домогтися такої точності не представляється можливим. Досвідчені та треновані метальники виштовхують снаряд під кутом 30-43 °.
Треба відзначити, що метання м'яча на дальність не залежить від зростання і довжини кінцівок спортсмена. На перший погляд здається, що чим вище легкоатлет, і чим довше у нього руки, тим далі полетить м'яч або спис. На практиці ж ми стикаємося з тим, що зростання впливає тільки на висоту точки вильоту, але при правильному кидку ця характеристика істотно не вплине на кінцевий результат. Таке ж непринципове значення має і опір повітряних мас. Безумовно, повітряний потік зменшує час і швидкість польоту. А значить, і дальність кидка. Але для таких малих предметів, як м'яч, це несуттєво. Правильно «запущений» диск може, взагалі, бути «підхоплений» потоком повітря і може пробути в повітрі на частки секунди довше.
У будь-якому випадку вплив висоти точки вильоту і опору повітряних мас описується сантиметрами дальності польоту. На відміну від швидкості розбігу і кута викиду снаряда.

Основи метання м'яча
Один з первинних навичок, який отримує людина - це вміння кинути м'яч і зловити його. Вже дворічні малюки можуть відмінно справлятися з цим завданням. Звичайно, дитяча гра в м'яч не має нічого спільного з метанням снарядів, але лише підкреслює важливість розвитку спритності і влучності. М'яч для метання необхідно тримати за головою і трохи вище її рівня. Лікоть не повинен бути вище плеча, і плече з передпліччям повинні складати кут менше 90 °. Професіонали та їх тренери стверджують, що з цього положення кидок вийде найефективнішим.

Розбіг перед кидком
Техніка метання м'яча це розбіг довжиною в 20 м. На практиці це відстань трохи коливається залежно від індивідуальних характеристик спортсмена. Сам розбіг повинен бути рівномірним, але з прискоренням. Важливий і крок: легкий, пружинистий (ні в якому разі не біг з нахилом корпусу вперед). Крім того, під час розбігу необхідно контролювати положення поштовхової руки. Умовно розділивши розбіг на дві рівні частини, отримаємо підготовчу - власне набір швидкості легкоатлетом, і кидкову - підготовку до метання снаряда. Тут величезне значення має координація рухів. Необхідно зберегти швидкість, набрану в першій частині розбігу, і при цьому завести руку для кидка за спину. На початку розбігу спортсмен спирається на передню частину стопи і злегка нахиляє корпус вперед. Перед фінальним зусиллям необхідно зробити кілька «кидкових» кроків і відвести за цей час руку зі снарядом. Тому, щоб полегшити завдання, на доріжці для розбігу зазвичай позначається місце, в якому необхідно почати рух руки назад.

Як правильно відводити руку зі снарядом
У момент кидка корпус атлета повинен виявитися злегка нахиленим назад. Тобто під час кидкових кроків необхідно, щоб ноги, буквально, обігнали руки. Це потрібно для того, щоб максимально збільшити шлях додатку сили до м'яча. Відомо кілька способів відведення руки назад під час розбігу. На уроках фізкультури в школі ми легко освоюємо одночасний поворот плеча в бік кидка з відведенням руки назад (також за рахунок руху плечового суглоба). Коли ж нас цікавить професійна легка атлетика, метання м'яча вимагає пошуку більш ефективних технік. Така визнана технологія «відведення м'яча від плеча прямо-назад». Цей рух кисті значно спрощує загальний розгін і не знижує швидкості. Інший спосіб, рух руки вперед-вниз-назад, надає більше можливостей для контролю своєчасності рухів руки щодо центра ваги корпусу атлета. Цей спосіб вважається найбільш динамічним.

Схресний крок
Як вже зазначалося, швидкість при розбігу - важлива складова успішного кидка снаряда. Однак немає необхідності домагатися максимального прискорення, тому це може викликати перенапруження м'язів. Таке м'язове навантаження негативно позначиться на більш відповідальній частини кидка - виштовхуванні м'яча. Найбільш важливим вважається передостанній з кидкових кроків. Саме він, «схресний крок», дозволяє енергію розбігу передати на відведену назад руку зі снарядом. Взагалі, останні перед кидком кроки призначені для прийняття зручного положення для виштовхування снаряда. Розігнавшись, легкоатлет повинен швидко відштовхнутися стопою лівої ноги, щоб створити прискорення для виносу вперед правої ноги, акуратно, але швидко змінити нахил корпусу в положення назад і дати можливість ногам «обігнати» руки. «Схрестно крок» вимагає від метальника особливої уваги. Необхідно проконтролювати узгодженість всіх дій і рухів. Під час виконання «схрестного кроку» спортсмену потрібно приземлитися на злегка відкриту назовні ногу (до 40 °), при цьому переконатися, що рука зі снарядом готова до подальшого кидка. Незначний поворот таза, який пояснюється специфічною постановкою ноги, допоможе правильно метнути м'яч. Власне, вихідне положення для фінального зусилля можна описати так: атлет спирається на злегка зігнуту праву ногу, носок якої повернутий наружу - корпус звернений лівим боком у бік метання снаряда, а пряма права рука відведена назад. Ліва рука, навпаки, злегка зігнута в лікті і знаходиться біля грудей. Розпрямленні ліва нога ступає на грунт внутрішньою стороною стопи. Дуже важливо, щоб вісь плечей та правої руки складали пряму лінію.

Кидок
Викид м'яча починається в той момент, коли атлет розгинає праву ногу в коліні. Цей рух дозволяє перемістити вперед і вгору таз, в той час як плечі залишаються майже на місці. Кисть руки необхідно розгорнути долонею вгору, повертаючи при цьому руку в плечі і згинаючи її в лікті. Всі ці рухи дозволяють максимально розтягнути м'язи правої сторони тулуба, передньої частини правого стегна і правого плеча. Положення метальника називають «натягнутий лук». У цей момент спортсмен вже повністю розвернувся грудьми вперед, і кидкова рука проходить вперед, згинаючись в ліктьовому суглобі. Кисть з передпліччям залишаються ще за спиною. Всі описані рухи тіла дозволяють максимізувати швидкість вильоту м'яча в момент його кидка. Разом з цим ліву руку необхідно відводити назад, щоб інерція цього руху просунула корпус вперед. Коли лікоть метальної руки порівняється з вухом, необхідно почати різкий рух плечей вперед. Одночасно з цим рухом атлет повинен випрямити ліктьовий суглоб. Закінчуючи кидок, метальникові слід зробити «хльосткий» рух кистю руки. За інерцією корпус також повертається вправо, збільшуючи тривалість впливу на снаряд.

Типові помилки
Для того щоб досягти відмінних результатів у метанні м'яча, необхідно наполегливо тренуватися. І звертати увагу на типові помилки. Їх небагато, кілька штук, але позбутися від них - найважливіше завдання. Найбільш грубі - відхилення корпусу вліво від напрямку кидка м'яча і згинання лівої ноги в коліні в момент виштовхування снаряда. Це веде до неминучої втрати початкової швидкості вильоту м'ячика з руки атлета. Для того щоб не заступити за обмежувальну риску, спортсмену потрібно погасити рух вперед. Перескочивши з лівої ноги на праву, одночасно згинаючи її в коліні, можна впоратися з цим завданням. Техніка метання м'яча в ціль практично не відрізняється від кидків на дальність. Але додається ще одне найважливіше вміння: окомір і точність оцінки відстані до цілі. Все це також можна «натренувати» і «відпрацювати». Адже немає нічого неможливого, все залежить від бажання і завзяття людини.


Комментариев нет:

Отправить комментарий