Гра воротара




Воротар ловить м'яч ( Йенс ЛеманнНімеччина)
Воротар (Голкіпер, англ. goalkeeper ) - Гравець, який захищає ворота. Основна мета - не давати гравцям команди-суперника забити гол. Найчастіше грає поблизу воріт.

1. Гра рукою
Воротар - єдиний гравець, який може навмисне стосуватися м'яча руками (не рахуючи вкидань після ауту). Він відбиває удари у ворота, перехоплює навіси і паси в штрафну площу і площу воріт, а також відбирає м'ячі при виході "один на один".
З 1912 року право воротаря навмисне торкатися м'яча руками обмежено територією штрафній площі біля захищуваних воріт (до того воротар міг грати руками на всій своїй половині поля). За межами цієї території воротар діє як звичайний польовий гравець (зокрема, за торкання м'яча руками за межами свого штрафного майданчика воротар карається так само, як був би покараний у цій ситуації польовий гравець). Але перебуваючи в своїй штрафній площі воротар може і забити гол, кинувши м'яч рукою, і цей гол буде зарахований (такі випадки були відомі до 1912 р.) .
Однак воротар не може торкатися руками м'яча в ситуації, коли він отримує пас від гравця своєї команди (виключаючи легітимні паси будь-якою частиною тіла, яка знаходиться вище пояса), в тому числі і з ауту. Гра руками після випадкового відскоку м'яча від свого гравця порушенням не вважається. Якщо воротар прийняв м'яч руками після навмисного пасу від гравця своєї команди, то при цьому порушенні призначається вільний удар.

2. Техніка гри
У своїй грі воротар використовує такі прийоми, як: фіксування м'яча, відбивання / вибивання м'яча будь-якою частиною тіла після удару (у разі неможливості фіксування м'яча), перехоплення м'яча в стрибку після навісу.
3. Екіпіровка
Згідно Правила 4 гри в футбол, затвердженим FIFA, воротар повинен відрізнятися своєю формою від гравців своєї команди, гравців команди-суперника, а також суддів матчу. Деякі воротарі були добре впізнавані за своїм одіянню: Лев Яшинотримав прізвисько "чорна пантера" за колір екіпірування, Хорхе Кампос виділявся своєю барвистою формою.
Зазвичай перший номер у команді резервується для воротаря. Найвідомішими винятками з цього правила є аргентинський воротар Убальдо Фільоль, який носив номер 5 в 1978 році і 7 в 1982 році в Кубках світу FIFA, і Вітор Байя, португальський воротар, який виступав в кінці кар'єри під номером 99.
Крім основної екіпіровки, обов'язкової для всіх футболістів, воротар носить спеціальні рукавички, пом'якшуючі удари і дозволяють більш впевнено володіти м'ячем. Є рукавички, які мають особливості, розроблені для запобігання ушкоджень типу вивиху пальців. Використання рукавичок не обов'язково, проте професійні воротарі рідко грають без них. Вперше воротарські рукавички були надіті в середині XX століття аргентинським воротарем Амадео Каррісо.
Дозволяється також інша амуніція, яка не є травмоопасной як для самого воротаря, так і для інших учасників матчу, наприклад м'який захисний шолом або кепка з м'яким козирком.

4. Заміна воротаря
Під час зупинки гри будь-який гравець може помінятися з голкіпером місцем (попередньо повідомивши про це судді), після чого права воротаря переходять до цього гравця. На практиці це правило зазвичай застосовується, коли воротар травмований або видалений, а ліміт замін команда вже вичерпала чи ні запасного воротаря.

5. Воротарі в атаці
Незважаючи на те, що основна функція воротаря - захищати свої ворота, деякі воротарі часто грають далеко за межами свого штрафного. До числа таких воротарів відносяться Рене ІгітаХорхе КампосБрюс Гроббелаар. Така манера гри у разі помилки воротаря може призвести до голу у порожні ворота (як це сталося, наприклад, у матчі 1/8 фіналу чемпіонату світу 1990, де помилка Рене Ігіти в матчі Колумбії з Камеруном призвела до поразки колумбійців).
У деяких випадках воротарі забивають голи. Зазвичай це відбувається в наступних ситуаціях:
В даний час рекорд за кількістю забитих голів на професійному рівні серед воротарів належить Рожеріо Сені - 100 м'ячів. Хосе Луіс Чілаверт є автором найбільшої кількості голів, забитих за збірну (8), а також єдиним серед воротарів автором хет-трики (це сталося в грі аргентинських клубів " Велес Сарсфілд "та" Феррокаріль Оесте "в листопаді 1999 року;" Велес "переміг 6:1. Усі три м'ячі Чілаверт забив з пенальті).

Комментариев нет:

Отправить комментарий